Badania naukowe

Grant NCN


Rola bakterii jelitowych uwalniających witaminę K2-MK7 w procesie karcynogenzey jelita grubego.

W ramach projektu zamierzamy sprawdzić, które z drobnoustrojów zasiedlających ludzki przewód pokarmowy, będą zdolne do efektywnej, pozakomórkowej, syntezy witaminy K2. Przy wykorzystaniu metody AdSV, zostanie oznaczona ilość witaminy K2 po procesie fermentacji m.in. siemienia lnianego, pyłku pszczelego oraz soi, z udziałem wybranych szczepów bakterii.


kolby

Grant Rektora 2020


Fizykochemiczne metody modyfikacji ceramicznych i metalicznych elektrod przeznaczonych do woltamperometrii

Cel naukowy projektu obejmuje prace badawcze w zakresie modyfikacji ceramicznych i metlicznych elektrod przeznaczonych do woltamperometrii. Projektowanie i rozwój nowych czujników elektrochemicznych stanowi szybko rozwijającą się dziedzinę chemii analitycznej. Główne zalety takich czujników to wysoka selektywność, niskie granice wykrywalności i możliwość zastosowania w przenośnych jednostkach pomiarowych. W celu poprawy działania znanych czujników elektrochemicznych wprowadza się warstwy modyfikujące wykonane z różnych organicznych i nieorganicznych materiałów.

W ramach projektu przeprowadzone zostaną fizykochemiczne modyfikacje powierzchni elektrod stałych, wykonanych m.in. z węgla szklistego, srebra i złota. Wykonane czujniki zostaną scharakteryzowane pod względem ich właściwości elektrochemicznych oraz potencjalnego zastosowania w analizie chemicznej.